The Economist считает, что  украинская экономика впервые с начала полномасштабной войны выглядит более здоровой, чем российская.

Українська економіка на початку повномасштабної війни виглядає «здоровішою», ніж російська, за кількома ключовими показниками.

Про це пише The Economist.

Бюджетна декларація на 2025-2027 роки: що буде з ВВП, курсом долара та мінімалкоюКабмін затвердив трирічну бюджетну декларацію. На інфографіці – якими у 2025-2027 роках будуть витрати та дефіцит державного бюджету, курс долара, ВВП та інфляція.

Експерти відзначають, що українська економіка в цілому адаптувалася до реалій воєнного часу. Хоча вона все ще на чверть менша, ніж у 2021 році.

Проте НБУ прогнозує зростання ВВП на 4% у 2024 році та на 4,3% у 2025 році. Валюта залишається стабільною, а облікова ставка 13,5% знаходиться на близькому до мінімуму за 30 місяців рівні.

Водночас у росії облікова ставка досягає 23%, щоб зупинити падіння рубля, банки виглядають «крихкими», а ВВП має зрости лише на 0,5–1,5% у 2025 році.

Починаючи з 2022 року, Economist виділяє три етапи в економіці України. На першому етапі, на початку повномасштабного вторгнення, країна намагалася «погасити пожежі»: тоді було введено воєнний стан, мільйони українців виїхали, росія заблокувала чорноморські порти. Дії НБУ були підпорядковані військовим цілям: він профінансував половину дефіциту бюджету, ввів жорсткий контроль за рухом капіталу, наводнив банки ліквідністю. Інфляція різко зросла, а ВВП скоротився на третину.

Другий етап розпочався в середині 2022 року, коли Україна відбила наступ росії. Тоді ВВП стабілізувався, Україна знову змогла експортувати зерно, а НБУ повернувся до боротьби з інфляцією. Виробництва перенесли в більш безпечну західну частину країни, а ресурси перерозподілили з огляду на затяжний характер війни. А влітку 2023 року Україна сама відкрила морський коридор для експорту.

Ці заходи, разом із західною допомогою, не дозволили росії позбавити Україну ресурсів і морального духу, необхідних для продовження боротьби. Тепер, відзначає видання, розпочинається третя фаза, в ході якої економіка країни стикається з найбільшими загрозами – гострою нестачею електроенергії, людей та коштів.

Росія з 2022 року атакує енергосистему України, але зараз країна краще підготовлена до цього: потужності з імпорту електроенергії збільшені, виробники та фермери використовують альтернативні джерела енергії.

Друга проблема — і найгостріша — це нестача робочої сили: з 2022 року мобілізація та міграція призвели до скорочення робочої сили більш ніж на одну п’яту. Тут, констатує видання, немає простих рішень.

Третя проблема – нестача грошей. Малий бізнес з труднощами отримує кредити, фінансування довгострокових капітальних витрат практично неможливе, а різкий ріст витрат на ведення бізнесу вдарив по його прибутковості. При цьому і витрати самого держави більші, ніж доходи. Практично весь дефіцит українського бюджету в приблизно 20% ВВП у 2025 році буде покрито з зовнішніх джерел.

«Україна, ймовірно, зможе вижити без американської допомоги у 2025 році… Однак, якщо Америка піде, Україна може опинитися в скрутному становищі у 2026 році», – підсумовує видання.

Нагадаємо, «Слово і діло» аналізувало державний бюджет на 2025 рік і розбиралося, на що, окрім оборони, держава буде витрачати гроші.

Раніше в Міжнародному валютному фонді прогнозували різке сповільнення російської економіки. Водночас Європейський банк реконструкції та розвитку погіршив прогноз зростання економіки України у 2025 році.

Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відстежувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».