2024 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, побивши попередній рекорд, встановлений у 2023 році.
Про це повідомляє Європейська служба зміни клімату Copernicus.
За даними вчених, у минулому році середня температура була на 1,6°C вищою від доіндустріального рівня (до того, як люди почали спалювати великі обсяги викопного пального). Це стрибок на 0,1°C у порівнянні з 2023 роком.
Крім того, це робить 2024 рік першим роком, коли було порушено міжнародний цільовий показник у 1,5°C, якого країни погодилися уникати відповідно до Паризької угоди про клімат 2015 року.
У звіті Copernicus також зазначено ряд кліматичних рекордів, побитих у минулому році: у липні на планеті було зафіксовано найспекотніший день за всю історію спостережень, кожен місяць з січня по червень був найтеплішим місяцем за всю історію спостережень, рівні забруднення, що викликає потепління планети, досягли безпрецедентних висот.
Вчені все ще намагаються зрозуміти, чому глобальна спека була такою екстремальною протягом останніх двох років. Проте основний фактор очевидний: причиною став викликаний людиною кліматичний криз, посилений Ель-Ніньо – природним кліматичним явищем, яке має тенденцію викликати потепління, що почалося в 2023 році і закінчилося на початку цього року.
Прогнози показують, що 2025 рік може бути не таким спекотним, як останні два роки, але, ймовірно, увійде до п’ятірки найбільш теплих років за всю історію спостережень.
Нагадаємо, світові вчені-кліматологи очікують, що в цьому столітті глобальна температура підніметься як мінімум на 2,5°C вище доіндустріального рівня. Це перевищить погоджений на міжнародному рівні цільовий показник у 1,5°C і викличе катастрофічні наслідки для людства та планети.
Підпишіться на наш Telegram-канал, щоб відслідковувати найцікавіші та ексклюзивні новини «Слово і діло».