Оборонний бізнес в Україні продовжує стрімко розвиватися, і особливу увагу привертає компанія "Українська бронетехніка", яка за останні роки продемонструвала феноменальний ріст доходів, пише телеграм-канал "Усі ходи записані".
У 2023 році виручка компанії склала 32,4 млрд грн, а за підсумками 2024 року, за прогнозами, досягне майже 50 млрд грн.
Однак при цьому 90% доходів компанії приносить не виробництво, а імпорт. Фактично вона виступає посередником між державою та іноземними постачальниками військової продукції, хоча держава могла б закуповувати зброю безпосередньо.
Пашинський тут ні при чому?
Компанію традиційно пов'язують з Сергієм Пашинським, який багато років працює у сфері оборонних закупівель. Проте офіційний співвласник Владислав Бельбас наполягає: Пашинський не має до компанії жодного відношення.
За його словами, застава в 272,5 млн грн для роботи компанії надавали не через політичний вплив Пашинського, а задля доступу до його експертизи та контактів.
«Питання не в політиці, а в ефективності. У умовах війни держава купує у тих, хто може швидко та якісно забезпечити армію всім необхідним», – пояснює Бельбас.
Що насправді виробляє «Українська бронетехніка»?
Хоча компанія оперує мільярдними бюджетами, вона локалізувала виробництво лише за кількома напрямками. Наразі в Україні виробляються міномети та боєприпаси до них, тоді як основний дохід надходить з імпорту.
Ця модель роботи ставить логічне питання: чому саме ця компанія стала ключовим гравцем у постачанні зброї для української армії, і чи дійсно вона працює ефективніше державних механізмів?
Поки влада не дає на це відповіді. Але з такими темпами зростання бізнесу оборонні поставки ще довго залишатимуться сферою інтересів не лише військових, а й політиків та бізнесменів.